Αρχικη ΚΟΣΜΟΣ Facebook Chat: Διαθέσιμο μόνο μέσω του Facebook Messenger

Facebook Chat: Διαθέσιμο μόνο μέσω του Facebook Messenger

Σε μια εντελώς ασυνήθιστη κίνηση προχώρησε σήμερα το δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο Facebook. Ξεκίνησε σταδιακά να ενημερώνει τους χρήστες Android και iOS συσκευών πως το Facebook Chat θα σταματήσει να είναι διαθέσιμο μέσω της ίδιας της εφαρμογής του Facebook και πως για να μπορούν πλέον οι χρήστες του κοινωνικού δικτύου να “συνομιλούν” με τους φίλους τους θα πρέπει να έχουν υποχρεωτικά εγκατεστημένο το Facebook Messenger.

Η ενημέρωση για την αλλαγή αυτή έχει αρχίσει ήδη να εμφανίζεται σταδιακά στην εφαρμογή του Facebook σε χρήστες ανά την Ευρώπη και πρόκειται σταδιακά να επεκταθεί σε όλους τους χρήστες του κοινωνικού δικτύου. Στη συνέχεια αυτοί θα έχουν χρονικό περιθώριο δύο εβδομάδων να εγκαταστήσουν το Facebook Messenger, μετά την πάροδο των οποίων δεν θα μπορούν να συνομιλήσουν με τους φίλους τους μέσω της εφαρμογής του Facebook.

Μέχρι σήμερα η εγκατάσταση του Facebook Messenger ήταν προαιρετική, με την εφαρμογή να προσφέρει ένα καλύτερα σχεδιασμένο περιβάλλον χρήσης. Η επίσημη δικαιολογία για την αλλαγή πολιτικής είναι, πως σύμφωνα με “έρευνες” του Facebook, η συνομιλία μέσω της εφαρμογής του ήταν δυσκολότερη από ό,τι με τη χρήση του Facebook Messenger. Σε κάθε περίπτωση πάντως, μέχρι σήμερα ήταν επιλογή του κάθε χρήστη το αν θα εγκαταστήσει μια επιπλέον εφαρμογή στο κινητό του, κάτι που φαίνεται πως πλέον θα αλλάξει μόνιμα.